KÖŞE YAZILARI

 

Ali Kocatepe – Yeni Asır 13/6/2010

Şerif Antepli İzmirli. Benim yaşlarımda. On yıl kadar önce İzmirliler Derneği’ni kurarken tanıştık. İkimiz de ailelerimizle İstanbul’da yaşıyoruz. Eşi Vildan’ın lezzetli yemeklerini de yedik. Koleksiyon merakını o zamanlar öğrendim. Sergilerini kaçırmamaya çalıştım. Ve Şerif Antepli geçen hafta “Filateli’de Sinema- Sinema’nın Büyüsü” sergisi ile özellikle sinema severlere yeniden “Merhaba” dedi…
Yazının tamamı için tıklayın…

[hr]

Hıncal Uluç – Sabah 8/11/2010

“… Şerif Antepli de orada, paralel iki sergi açmış.. Filatelide Sinema ve Sinema’nın Büyüsü..
Antepli bir korkunç koleksiyoncu.. Ne iş yapar derseniz, biriktirir.. Ama biriktirdiklerini de paylaşır.. Böyle sergiler açar..
Dünya ülkelerinin sinema üzerine bastığı pulların koleksiyonu olağanüstü.. Neler var, neler.. Dolaşırken, beş yaşından bu yana sinema hayatımı yeniden yaşadım..
Neler neler var, inanmazsınız.. 15 nolu panoya yakından bakın.. Marilyn Monroe pullarına ayrılmış. Gine Bissau Marilyn pulu yapmış iyi mi?.. Daha iyisi.. Pulda ne var?. Bir derginin Marilyn kapağı.. Hangi dergi?..
Hayat.. Afrika devleti, bizim Hayat dergisinin kapağını pul yapmış.. Antepli de onu bulmuş iyi mi?.
Berlin Film Festivali’ni pul yapmayan Afrika devleti yok. Bu festivalde iki kez Altın Ayı alan Türkiye’nin PTT’si ise, Susuz Yaz ve Bal için bile pul yapma gereği duymamış.


Paralel sergi, Antepli’nin başlangıcından bugüne Türk sineması üzerine biriktirdikleri..
Yıllar öncesinin Beyoğlu sinemalarının yırtılmış biletleri bile var.. “Bu sinemadan çıkmayı beklemeden yere attığımız kâğıt parçaları bugün 25-30 lira biliyor musun” dedi, Antepli.. Gittiğim sinemaların biletlerini saklasam, şimdi ev alırdım İstanbul’da yahu..”

[hr]

Hıncal Uluç – Sabah 8/6/2010

“… Ve bir de sergi. Taksim, Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde Şerif Antepli, kendi koleksiyonlarından gene müthiş bir sunum hazırlamış. İki sergi bir arada. Filateli’de Sinema ve Sinema’nın Büyüsü.

Antepli müthiş koleksiyoncu aslında.

Pullar ve sinema iki özel merakı. Yıllarca toplamış da toplamış. Şimdi sergiliyor. Sergileri henüz görmedim, ama Antepli’yi biliyorum. Görmeden kefil olurum. Gidip ayrıca yazacağım, ama siz beklemeyin.”

[hr]

Bulaşıcı Bir Tutku: Koleksiyonculuk – RoadLife
Okumak için tıklayın…