Bu Sevgi Gençlere Aşılanmalı

BU SEVGİ GENÇLERE AŞILANMALI

1995 yılında kendi firması olan Ant Yayıncılık’ı kuran Şerif Antepli, bu kuruluşun günümüzdeki sürekli yayınları arasında yer alan Fotoğraf Dergisi, Bilgisayar Gazetesi, Doğa ve Gezi Gazetesi ve Tops Dergisiinin imtiyaz sahipliğini ve yazı işleri müdürlüklerini sürdürüyor. Gazeteciliğinin yanısıra koleksiyonerliğiyle de tanınan Şerif Antepli, bu tutkunun kendisinde nasıl başldığını şu sözleri ile anlatıyor: “Babam pul koleksiyoneriydi.Çok küçük yaşlarda onu izleyerek, ama kesinlikle pullara elimi sürmeme müsade edilmeden, ancak kenardan köşeden bakarak pul ile tanıştım. Daha sonraki yıllarda ise babam o koleksiyonu bana devretti.Geleneksel seriyi tamamladıktan sonra tematik koleksiyona yöneldim.Çocukluk yıllarımdan bu yana pulun yanı sıra sinemaya da yoğun ilgim ve sevgim vardır.10 yıl kadar önce bu iki sevgimi birleştirdim ve sinema pulları biriktirmeye başladım.”
Sinemanın 100. yılının kutlandığı 1995 senesinde, pul koleksiyonunun önemli bir parçasını oluşturans sinema pulları ile Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde kişisel bir pul sergisi de gerçekleştirmiş olan Şerif Antepli, sinema temalı pullar hakkında şunları söylüyor: “Uluslararası kültür alışverişerlerinin en önemli ürünlerinden biri olan pul ve filatelik malzemelerde, bu gizemli aleme çokça yer verildiğini görebilirsiniz. Birçok ülke pul serileri, ilk gün zarfları, kart-maksimumlar, fragmanlar, özel damgalar çıkartarak sinemaya alkış tutuyor; yer verdikleri kişileri, sahneleri, yapıtları gelecek yüzyıllara taşıyorlar. Sinemanın heyecan verici serüveni, pulların ve mektupların yüzünde ülkeden ülkeye, kentten kente dolaşıyor. Sinema pullarının küçücük boyutlu ama olağanüstü zenginlikteki dünyasının farkına varan kişiler de onları topluyor ve koleksiyon haline getiriyor.”

Günümüz Türkiyesi’nde pula olan ilginin azlığından yakınan Şerif Antepli, bu konudaki görüşlerini ise şu sözleriyle dile getiriyor. “Pul konusunda çalışan firmaları, bu konudaki otoriteleri biraz suçlu buluyorum. Pulu tanıtmak, sevdirmek adına çaba göstermediklerini düşünüyorum. PTT koleksiyonerler için özel olarak pullar basıyor ve bu pullar halk tarafından görülmüyor. Halkın kullanımı için ise sürekli aynı pullar satışa sunuluyor. İnsanlar da değişik birşey görmedikleri için ilgilerini çekmiyor. Daha da ötesi normal postada artık pul bile kullanılmıyor. Ayrıca pul ile ilgili yayınlarımız da yok. Oysa yurt dışında durum çok farklı. Söz gelimi Fransa’da 15 günde bir pul gazetesi çıkıyor. Demek ki insanlara pul sevdiriliyor, insanlar da pula ilgi ve özen gösteriyor, bu konu ile ilgili yayınları takip ediyorlar.”

Gençlere pul sevgisini aşılamak adına, yayınladığı dergilerin sayfalarına çeşitli vesilelerle pul sevgisini yansıttığını ifade eden Şerif Antepli, sözlerini şöyle noktalıyor: “Pul, kültürün, sanatın, tarihin iç içe geçtiği bir dünya ve özellikle gençler bu dünyayı keşfetmeliler.”