İLETİŞİM PULLARI

 
İLETİŞİM

Önceleri sesle anlaşıyordu insanlar… Sonra sesler sözcüklere dönüştü. Lisanlar oluştu. Kaya parçaları ile duvarlara gördüklerini kazıyorlardı. Sonra kalemi buldular. Kağıdı buldular. Matbaayı buldular. Yazdıklarını çoğalttılar. Dumanla, davulla haberleşme çok gerilerde kalmıştı. İcatlar yaptılar daha çok insanlarla, uzaktakilerle iletişim kurabilmek için…
Yeterli görmüyorlardı kullandıkları cihazları. Hep daha mükemmelini aradılar, bulmaya çalışıyorlar. Bugün muhteşem bir iletişim çağında yaşıyoruz. Birkaç dakika durup düşünelim. Dünyadaki hemen her olay, bugün çeşitli medya ortmalarında hemen karşımızda beliriyor. Duymak, dinlemek istediğimiz herşeye saniyeler içinde ulaşıyoruz. Parmaklarımızın birkaç hareketiyle istediğimiz mesajı istediğimiz kişiye uzaklik farkı olmadan gonderebiliyoruz. Zaman geliyor bilgisayarımızın yavaşlaması, internet erişiminin durması, bizi çılgına cevirebiliyor.
Bu günlere nasil gelind?
Dumanla, davulla haberleşmeler artık yok. Savaşları canlı yayınlarda izlerken ister istemez Maraton savaşının habercisi aklımıza gelmiyor mu? Bir zamanların bilimkurgu filmlerini bugün izlerken gördüğümüz bazı cihazların günümüzde ne kadar ilkel olduğunu düşünüyor muyuz? Günlük gazeteleri bilgisayar ekranımızdan, telefonumuzdan okumuyor muyuz?
İlestişimin dünden bugüne nasıl bir yol kat ettiğini, kimlerin bu uğurda neler yaptiğını hemen hepimiz tam olmasa da az çok biliyoruz. Düşünürken heyecanlanıyoruz…

SERGİ (18-31 Ekim 2011, Taksim Cuhmuriyet Sanat Galerisi)

Koleksiyon tutkum çocukluk yıllarımda başladı, yarım yüzyıldır sürüyor. Filateli’ye olan ilgim ve sevgim hiç eksilmedi.Koleksiyonlarımı sergilemekten, bilgi birikimlerimi hep başkaları ile paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bu kez de, yıllardır sergilemeyi düşündüğüm “iletişim” konulu filatelik koleksiyonumu sizlerle sunuyorum. Aslında iletişim temalı filatelik ürünleri toplamaya başladığımda bu kadar geniş bir okyanusla karşılasşacağımı tahmin etmemiştim.
Konuyu çok geniş olarak değerlendirdiğimde bir çok ana başlıkla karşılaştım. Onlarca ayrı koleksiyonun yapılabileceği çok geniş bir konuydu. Yazı, diller, kağıt, kalem… Mesela Posta… İçinde neler var? Pulculuk, pul çeşitleri, terimler, dernekler, koleksiyonerler, satıcılar, sergiler, müzeler… UPU, UTI, CEPT, FIP, RCD gibi organizasyonlar… Postaneler, postacılar, taşıtlar, posta hizmetleri… Postanın, iletişimin kronolojisi.. Radyo, telgraf, telefon, telsiz, fotoğraf, sinema, televizyon, bilgisayar, internet… Bunları hayata geçiren insanlar… Mesela basın… Başlı başına bir evren… Matbaanın bulunuşu, tarihsel süreci, kitap, dergi, gazete, afiş gibi ürünler… Ünlü gazeteciler, ajanslar… Ve tabii sevgi… İletişimin doruklarından, hatta en önce gelenlerinden değil mi? İşte bütün bunları ve daha bir çok konuyu pullarla, zarflarla, damgalarla ve diğer filatelik ve efemerik malzemelerle size sunuyorum.
Sergiyi gezerken iletişim dünyasında bir zaman yolculuğu yapacaksınız.
İyi seyirler!
Şerif Antepli