Maxi Haber – Filateli’de Sinema

Şerif Antepli’den “Filateli’de Sinema ve Sinemanın Büyüsü” Sergisi


Koleksiyoner Şerif Antepli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, PTT, Boyner, HP ve Garanti Emeklilik desteğinde 7 – 19 Haziran 2010 tarihleri arasında Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde “Sinema’nın Büyüsü ve Filateli’de Sinema” adlı sergilerini sinemaseverlerin beğenisine sunuyor.

Afişten pula, plaktan kartpostala, çizgi romandan madalyona, oyuncaktan sinema makinesine, film şeridinden hatıra paraya, sinema ile ilgili hemen her şeyin yer aldığı sergiler, bin metre karelik bir sergi alanında izlenebilecek. Şerif Antepli koleksiyonlarında yer alan pul, zarf gibi beş binin üzerindeki filatelik malzemeleri izlerken sinemanın tarihinde yolculuk yapacak, gördüğünüz filmlerin bir sahnesine veya sevdiğiniz bir oyuncunun resmine pulların, zarfların üzerinde rastlayacaksınız. Afişlerin, fotoğrafların, belgelerin, objelerin arasında dolaşırken tanıdığınız film müzikleri size eşlik edecek. Sergileri dolaşmaya ara verdiğinizde sinema tarihinin yüz önemli filminden bölümler izlerken anılarınıza da bir yolculuk yapacaksınız. Koleksiyoner Şerif Antepli, koleksiyon kültürünün ülkemizde gelişmesi ve yaygınlaşması için on yıldır Collection Dergisi’ni yayınlıyor. Türkiye’nin seçkin koleksiyonerleri ile beraber kurduğu Collection Club ise birçok koleksiyon sergileri açarak özellikle gençlerin bu kültür hakkında bilgilenmeleri için çalışıyor.

Şerif Antepli sergiyle ilgili olarak, “Çocukluk yıllarımdan beri koleksiyon yapmak hayatımın keyifli bir bölümünü oluşturuyor. Pul toplayarak başladığım koleksiyonculuk serüvenim renklenerek, çeşitlenerek devam ediyor. Sinema’nın Büyüsü ve Filateli’de Sinema Sergilerimde, filateli ve sinema tutkumun koleksiyonlarıma yansıyan örneklerini sunuyorum. Dünyada en çok koleksiyonu yapılan pul, afiş, kitap, oyuncak, plak, fotoğraf, madalyon, çizgi roman gibi birçok değişik koleksiyon türü ile yine dünyada en çok izlenen, sevilen sanat dalı sinemanın birlikteliğinin yer aldığı bu sergilerde izleyiciler keyifli bir zaman geçirecekler. Sergiler nedeniyle özel bir pul yayınlanıyor. Açılışın yapılacağı 7 Haziran Pazartesi günü PTT, Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde özel ilk gün damgası uygulayacak” dedi.