PROFİL

 
6 Haziran 1948’de Izmir’de dünyaya geldi. Çocukken en büyük hobileri futbol oynamak, pul koleksiyonu yapmak ve ambalaj kağıtlarını gazete boyutunda keserek kendi gazetelerini hazırlamaktı. Ortaokul ve lisede tüm okul gazetelerinde Şerif Antepli imzası vardı. Ve sonunda İzmir Gazetecilik Yüksek Okulu’na girerek hobisini mesleğine dönüştürdü. Bir süre İzmir’de yayınlanan Ege Ekspres’de ücretsiz olarak çalıştıktan sonra, İzmir Yeni Asir Gazetesi’ne ücretli transfer oldu; ve 1970 yılında profesyonel yaşamı böylece başlamış oldu.

1982’de Istanbul’a yerleştikten sonra bir süre İstanbul Yeni Asır’da çalıştı. Ardından, bir grup meslektaşıyla birlikte Rönesans Şireketler Grubu’nu kurdular. Yayıncılık, Fuarcılık ve Yatçılık hizmeti veren bu şirkette Şerif Antepli yayınlardan sorumlu kişiydi ve Çağdaş Büro, Karizma, Eğitimde Bilgisayar, Sezon, Trade With Turkey, Medica ve Bilgisayar Magazin dergileri çıkardı.

Uzun süren ortaklıktan sonra 1995 yılında ANT Yayıncılık’ı kurdu ve zaman içerisinde Bilgisayar Gazetesi, Fotoğraf Dergisi ve Photo Digital adlı yayınları çıkarmaya başladı.

Geçen yıllar boyunca çocukluğundaki  pul koleksiyonu büyüdükçe büyüdü ve Antepli Türkiye’nin en önemli filatelistlerinden biri oldu.

Şerif Antepli yıllar içerisinde Türkiye’de pek çok ilke imza attı. 80’lerde ve 90’larda Rönesans olarak çıkardıkları yayınlarla ve düzenledikleri fuarlarla Türkiye’de bilgisayar sektörünün oluşmasına ve  gelişmesine çok büyük katkıları oldu.  Türkiye’nin ilk en uzun süreli fotoğraf yayınını çıkardı. Fotoğraf Dergisi 100. sayısına ulaştı ve kendinden sonra gelen fotoğraf yayınlarına öncü oldu. Aynı şekilde, ülkemizde koleksiyonerlere özgü bir yayının olmadığını farkeden Antepli, Türkiye’nin ilk koleksiyon dergisi olan Collection’u hayata geçirdikten sonra bir de Collection Club’ı kurdu.

Antepli ayrıca, fotoğraf sempozyumları ve kişisel filateli sergileri gibi başka ilklere de imza attı. İletişim konulu kişisel pul sergisi ise dünya çapında bir ilk…

Evli ve bir çocuk babası.