Sinema 100 Yılı Geride Bıraktı

Sinemanın bu yıl 100. yılı kutlanıyor. Evet, 1895 yılında Paris’te bir kahvede ilk film gösterimini gerçekleştiren Lumiere Kardeşler’in buluşundan bu yana tam 100 yıl geçti.

İlk filmi bir kahvede 25 kişi izlemişti. Kısa metrajlı, uzun metrajlı derken, şaşalı yapımlarla, milyonlarca kişiye ulaştı sinema. Çıktığı andan itibaren olağanüstü bir sıçrama yaptı ve kitleleri peşinden koşturdu. Derken sinema bir kültür, iletişim ve sanat olayına dönüştü. Süratle dünyanın dört bir yanına yayıldı. Bu yayılma sadece filmlerle olmadı, pullarla kartpostallarla ulaştı meraklısına. Bu arada sinema bir çok güzel kavramı, iyi düşünceyi de tüketti çoğu kez. Yanlışlarıyla toplumsal çözülmelere bir etken de o oldu kimi zaman…

Sinema artistlerinin ülkesi dışında da tanınmasında sinema oyuncularının resimlerini içeren pulların önemi büyüktür. Bunu farkeden Yapı Kredi Kültür Merkezi, sinemanın 100. yılını kutlamak amacıyla iki bölümden oluşan bir sergi açtı. Serginin bir bölümü Sinema Pulları’nı, diğer bölümü ise Sinema Kitapları, broşür ve afişlerini içeriyor.

Yapı Kredi Kültür Merkezi Vedat Nedim Tör Müzesi’nde sergilenen Sinema Pulları tüm dünya ülkelerinde basılan özel koleksiyon pullarından oluşuyor. Şerif Antepli’nin koleksiyonundan derlenen bu sergi; sinemanın tarihçesi, sinema yıldızları, sinema festivalleri ve sinema ödülleri konularında basılan özel pullar, ilk zarfları ve damgalarını da içeriyor.

Sinema Kitapları, broşür ve afişlerinden seçmeler ise Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çiftler Kütüphanesi’nde sergileniyor. Sinemaya gönül vermiş kişilerin koleksiyonlarındaki değerli parçalarla zenginleşen sergide hem Türk, hem de dünya sineması ile ilgili kitaplar, dergiler, İstanbul, Ankara ve İzmir’de açılan sinemaların fotoğrafları, geçmiş festival broşürleri, fotoğraflar, film ilanları, unutulmayan filmlerden kareler ve seçme afişler yer alıyor. Sermet Çifter Kütüphanesi sergi boyunca unutulmayan film müzikleri eşliğinde görüntülü bir sinema şölenine sahne olacak.

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin “Sinemanın 100. Yılı” sebebiyle geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığı sergi, 14 Aralık tarihine kadar gezilebilecek.